Najpopularniejsze kierunki na szkołach wyższych
Uniwersytety co roku przeżywają w okresie letnim prawdziwy chaos. Składnie podań na uczelnie, odwołania i różne inne sprawy papierkowe to prawdziwa praca dla uczelnianej administracji. Każdy potencjalny kandydat na studia chce w końcu spróbować swoich sił w rekrutacji na różne kierunki. Dzięki temu nawet jeśli zostanie odrzucony na kilku z nich, zawsze zostanie mu coś do wyboru. Generowanie tak wielu podań sprawia zatem, że dziekanaty i sekretariaty mają naprawdę ręce pełne roboty. Ponadto po każdej zakończonej rekrutacji sporządza się ranking najbardziej popularnych kierunków, coroczne prowadzenie go pomaga zorientować się w trendach wśród licealistów oraz kierunkach, na które może być trudno się dostać. Wraz z rosnącą liczbą chętnych, rosną również progi punktowe będące kryterium oceny poszczególnych kandydatów. Choć popularność niektórych kierunków wraca raz na jakiś czas jak bumerang, wiele z nich cały czas stoi na czele całej stawki.
Wśród nich wymienić można chociażby medycynę. Powszechnie uchodzi ona bowiem za jeden z najbardziej elitarnych kierunków, z tego powodu, że zwyczajnie trudno jest się na nią dostać. Wiele nastolatków zaczyna zatem swoje przygotowania już na początku liceum, aby na spokojnie przerobić cały wymagany materiał do matury z biologii czy chemii. Bez wątpienia progi punktowe na medycynę są bardzo wysokie, co sprawia, że dostają się na nią zwykle osoby mające napisaną maturę fantastycznie. Warto też zaznaczyć, że nasze szanse nie kończą się wraz z rekrutacją. Możemy próbować pisać do uczelni odwołanie albo też czekać na liście rezerwowej. Innym sposobem jest także decyzja o studiach zaocznych. Co jest najchętniej studiowane? Wśród niezwykle popularnych kierunków odnajdziemy też różnego rodzaju filologie obce.
Ugruntowaną pozycję ma tutaj przede wszystkim filologia angielska, z uwagi na to, że jest to język dość uniwersalny i daje wiele możliwości. Poza tym, młodzież chętnie rekrutuje się także na filologie skandynawskie – szwedzką czy fińską oraz azjatyckie – koreańską, chińską i japońską. To zwykle właśnie te kierunki gromadzą największą liczbę kandydatów, przez co podobnie jak medycyna stawiają dość wysokie wymagania. Nie da się ukryć, że filologie to niezwykle ciekawy rodzaj studiów, który to łączy w sobie nie tylko praktyczną naukę języka. Dzięki nim studenci mogą zapoznać się z naprawdę szerokim spektrum danego kraju – jego kulturą, zwyczajami, religiami, geografią czy też historią. Nie da się ukryć, że równie obleganym kierunkiem studiów na większości wyższych uczelni jest także psychologia. Tym co wyróżnia ją na tle innych kierunków jest między innymi to, że przeprowadzana jest w trybie jednolitych studiów magisterskich pięcioletnich. Perspektywa tak długiego zaangażowania nie zraża jednak przyszłych studentów, co tylko potwierdzają rokrocznie rzesze kandydatów.
Psychologia to poza tym dość szeroka dziedzina a dodatkowo jest świetnym punktem wyjścia do dalszej edukacji, na przykład rozpoczęcia szkoły psychoterapii.