Jakie mamy szkoły wyższe?
Polskie szkolnictwo wyższe to dość bogata gama różnego rodzaju szkół dających możliwość uzyskania tytułu zawodowego magistra lub inżyniera. Są one zróżnicowane przede wszystkim ze względu na to jakich dziedzin dotyczą. Pomaga to na łatwą identyfikację kierunków wykładanych w danych placówkach i dobrą organizację. Warto też zaznaczyć, że wśród tych szkół znajdziemy zarówno placówki publiczne jak i niepubliczne. W związku z tym można powiedzieć, że potencjalni studenci mają naprawdę szeroki wachlarz wyboru jeśli chodzi nie tylko o same dziedziny kształcenia, ale też jego tryb. Pozwala to także na podejmowanie się kierunku, na który być może nie udało nam się dostać w rekrutacji. W przypadku uczelni niepublicznych próg wejścia jest bowiem nieco niższy. Oczywiście podstawową jednostką znaną każdemu z nas jest uniwersytet.
W Polsce mamy łącznie aż dziewiętnaście uniwersytetów rozlokowanych głównie w dużych i średnich miastach. Są to bez wątpienia uczelnie o największym prestiżu, które dodatkowo wyróżnia najbogatsza oferta programowa. Na uniwersytecie obok takich kierunków jak matematyka, filologia angielska i psychologia znajdziemy też teologię czy muzykologię. Są to dyscypliny skrajnie od siebie różne, a jednak mogą występować tylko na jednej uczelni. Kolejnym bardzo popularnym rodzajem placówek szkół wyższych są uczelnie ekonomiczne. Te z kolei, specjalizują się głównie we wszystkich kierunkach związanych z finansami, zarządzaniem, a także rachunkowością. Szkoły wyższe – charakterystyka Umysły ścisłe i osoby uwielbiające majsterkowanie z pewnością świetnie odnajdą się na uczelniach technicznych, zwanych też politechnikami. To właśnie na nich występuje najwięcej studiów inżynierskich, jako że specyfika tego typu studiów zakłada praktyczne wykorzystanie wiedzy.
W związku z tym, na politechnice znaleźć można takie kierunki jak informatyka, mechatronika lub automatyka i robotyka. Można powiedzieć, że najbardziej charakterystyczną przeciwwagą dla uczelni technicznych stanowią artystyczne. Wbrew pozorom pod niektórymi względami mają one jednak pewne cechy wspólne. Przede wszystkim dotyczyć to może chociażby grafiki komputerowej i animacji, które to niekiedy zahaczają o tematy związane z programowaniem czy sztuczną inteligencją. Szkoły wyższe w Polsce to również duża liczba uczelni pedagogicznych. Choć kierunek ten bardzo często pojawia się także na uniwersytetach, uczelnie cały czas są bardzo chętnie wybierane podczas rekrutacji. Kształcą one przede wszystkim wychowawców, nauczycieli ale też opiekunów osób niepełnosprawnych. Są to zatem szkoły o dość wąskiej specjalizacji, podobnie jak uczelnie medyczne, Zdarza się, że na uczelni medycznej znajdziemy jeden lub kilka kierunków kończących się dyplomem magistra, jednakże w głównej mierze są to studia kształcące przyszłych lekarzy i lekarki.